Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Factura fiscala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Factura fiscala

Buna ziua,
Unui client, cu care de altfel este incheiat contract de prestari servicii, ce refuza semnarea procesului verbal de predare primire, pentru ca nu mai vrea sa plateasca serviciile, in ce conditii ii putem emite totusi factura fiscala?
In contractul semnat intre parti, din pacate, nu exista niciun art. care sa faca referire la situatia de fata.
Multumesc anticipat!

Important e că aveți un contract. Dumneavoastră trebuie să demonstrați că ați prestat serviciile (prin orice mijloce de probă - martori, înscrisuri, expertize). În prealabil e bine să-i faceți o notificare prin care să-i prezentați situația, să-i cereți ca într-un termen scurt să facă plata serviciilor,, având în vedere faptul că la data finalizării serviciilor beneficiarul a refuzat recepția lor. Dacă nu face plata îl dați în judecată și veți câștiga (contravaloare servicii prestate, penalități de întârzire, onorariu avocat, onorariu expert - dacă e cazul - alte cheltuieli de judecată - taxa de timbru, cheltuieli de transport etc.).