Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Bună ziua ! Vă rugăm mult să ne ajutați cu un ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Bună ziua ! Vă rugăm mult să ne ajutați cu un sfat privind ...

Bună ziua !
Vă rugăm mult să ne ajutați cu un sfat privind următoarea situație:
- instituția noastră urmează să apeleze la un expert pentru evaluarea unor bunuri
- expertul ne-a comunicat un onorariu,
dar pe lângă onorariu
vrea să i se plătească și transportul din localitatea unde domiciliază până la sediul instituției noastre, și retur
- urmează să se încheie un Contract de prestări servicii cu expertul

Vă rugăm mult să ne spuneți:
- onorariul include și costul transportului xpertului ?
- dacă nu, care va fi prețul Contractului ? - onorariul + transport ?
- prețul Contractului trebuie să fie ferm.
Dar dacă nu se știe cât va costa transportul,
expertul va trebui să spună ce pretenții are ?
- instituția va trebui să îi plătească suma cerută pentru transport ?
sau pentru a i se putea plăti / ? deconta va trebui să aducă documente justificative ?
oanaportar, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Banuiesc ca este vorba de o expertiza extrajudiciara. Sunt aplicabile prevederile OG nr. 2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare, privind expertiza tehnica judiciara si extrajudiciara.
Cereti expertului sa faca o evaluare scrisa a costurilor - onorariului + cheltuieli (transport, diurna, cazare, costuri materiale utilizate in expertiza, etc.). Pretul contractului este suma onorariu+cheltuieli.
Pentru cheltuieli va aduce documente justificative la sfarsitul expertizei.
De regula, initial, se stabileste un onorariu provizoriu si se estimeaza cheltuielile. La sfarsitul expertizei, in functie de volumul de lucru si complexitatea expertizei, onorariul definitiv poate suferi modificari, in sensul cresterii valorii sale. Expertul poate evalua un eventual procent de crestere a onorariului provizoriu. Chelltuielile finale pot fi mai mari sau mai mici, legate de nr. de drumuri facute, zilele de deplasare si noptile de cazare, dar si de cheltuielile efective cu materialele consumabile.
Daca doriti un pret ferm trebuie sa scrieti in clar ce se va face, adica sa precizati la amanunt volumul lucrarii. Ori volumul lucrarii poate fi stabilit numai prin normative de evaluare (le puteti cere expertului), in functie de evaluarea volumului lucrarii facuta de dvs. aplicate de expert.
Personal, nu cred ca firma dvs. poate evalua strict cheltuielile, adica, de exemplu: sunt necesare 3 drumuri dus-intors care masoara ... Km, a cate 3 zile fiecare, la un pret al benzinei de ... lei/litru, cu o masina marca ... care consuma ... l/ 100 km; diurna este de 35 lei/ zi x ... zile = ... lei, cazarea este de ... lei/ noapte, etc.
Privind răspunsul domnului Voinea Liviu:
- nu se procedează așa.
Urmează a se încheia un Contract cu expertul.
Nu știm cum să procedăm, ca să nu greșim.
Nu sunt mulți experți în specialitatea respectivă.
oanaportar, utilizator
Da, este vorba de o expertiză extrajudiciară.
Vrem să încheiem un Contract.

Fiind o instituție publică, contabilul șef și expertul Achiziții publice
vrea un preț ferm, să nu fie modificat ulterior.

Șeful de compartiment care a solicitat expertiza prin Referat
a cerut ca expertul să facă o ofertă de preț în care să spună
cât este onorariul /costul de expertizare pe fiecare obiect în parte,
iar la această sumă, să se adauge transportul,
astfel încât în Contract să se treacă suma totală.

În schimb, contabilul șef a spus că nu ar fi corect așa,
întrucât onorariul trebuie separat - pentru că expertul va plăti contribuțiile către stat,
iar suma pentru transport trebuie trecută separat de onorariu, pentru decontare,
dar că în Contract vsa trebui trecută toată suma,
dar nu știe cum ...

Nu avem experiență în acest domeniu.
Este primul Contract de acest gen.

Vă rugăm din suflet,
poate ne puteți da un sfat.
oanaportar, utilizator
Contabilul sef sa gaseasca modalitatea legala sa treaca cele 2 sume, distinct, daca asa doreste.
Niciun expert nu va accepta doar onorariu fara decontarea cheltuielilor.