Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Amanarea chiriei
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Amanarea chiriei

Buna ziua! Am o firma care, printre altele, se ocupa cu inchiriere de spatii comerciale! Nu inteleg din OUG29/2020, daca se refera la amanarea chiriilor IMM-urilor datorate catre alte IMM-uri, printre care ma regasesc. In cazul asta eu dau faliment? Prin masura asta sunt salvati anumiti operatori economici iar altii sunt falimentati. Eu nu cred ca chiriasii vor avea bani dupa incetarea starii de urgenta pentru plata integrala a chiriei datorate, noi nu suntem banca, suntem tot IMM
Alexlexa, utilizator
nu vad ca va impiedica sa invocati forta majora si sa cereti rezolutiunea contractelor de inchiriere. la urma urmei, ordonanta vorbeste doar de amanarea la plata a chiriei. vorbiti cu un avocat