Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de odihna

in anul 2009 am stat in somaj tehnic 35 de zile iar acum la sfirsit de an cind s-a plecam in concediu de odihna am constatat ca avem cu 2sau 3 zile mai putin.
Este legal sa nu mai primesti toate 21 de zile de concediu ptr ca societatea te-a trimis in somaj tehnic??
S-au aplicat prevederile Codului muncii, acordandu-se CO proportional cu perioada cat ati prestat efectiv activitate in anul 2009:
Art. 140.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.