Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Administrator societate comerciala
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Administrator societate comerciala

Buna dimineata!
As dori sa stiu daca pentru administratorul unei societati comerciale fara CIM exista vreo facilitate fiscala vizavi de suspendarea activități de comercializare cu amănuntul a produselor în centrele comerciale în care își desfășoară activitatea mai mulți operatori economici,conform Ordonanței militare 2/2020.
In asteptarea raspunsului d-voastra,va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Daca mandatul administratorului este remunerat, da se poate aplica. Altfel spus, daca prin actul constitutiv al societatii sau prin alte acte aditional s-a convenit plata unei anumite indemnizatii catre administrator, se poate solicita somajul tehnic.

O zi buna,
Av. Jasmine Oancea
Multumesc pentru raspuns!
O zi frumoasa in continuare!