Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Declaratie pe propria raspundere - semnatura
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Declaratie pe propria raspundere - semnatura

Buna ziua,

Recent a fost lansat formular.sts.ro, unde putem completa declaratiile online. In cazul in care downloadez documentul in format PDF, este valabila o semnatura adaugata pe document cu Adobe Fill&Sign de exemplu? Sau o semnatura "desenata" cu un stylus direct pe ecranul telefonului?

Stiu ca declaratia poate fi prezentata si pe telefon, dar nu cred ca are nicio valoare daca nu este semnata.

Multumesc!

EDIT: O mare parte din text a fost "stearsa" din cauza link-ului extern.
The_Wizard92, utilizator
Trebuie printata, semnata, scanata/fotografiata, salvata in telefon. Nu este de foarte mare ajutor formularul in fomatul pdf editabil. Fara semnatura sau cu cu semnatura aplicata nu este legala, trebuie sa ai o semnatura electronica.
Multumesc pentru raspuns. Am editat postul principal pentru ca lipsea o mare parte din text, din cauza link-ului extern. Nici una din variantele respective nu este considerata legala pentru semnarea pdf-ului?
Semnatura trebuie sa fie olografa sau electronica pentru ca documentul sa indeplineasca conditiile de legalitate.
info MAI privind completarea DPR
[ link extern ] /
Din pacate, pe site-ul MAI, nu se precizeaza faptul ca semnatura ar putea fi si electronica, ci doar olografa, deci singura varianta cred ca ramane tiparirea documentului si semnarea acestuia.

Multumesc!
cyan a scris:

Semnatura trebuie sa fie olografa sau electronica pentru ca documentul sa indeplineasca conditiile de legalitate.
info MAI privind completarea DPR
[ link extern ] /

Intradevar, nu este precizata si varianata semnaturii electronice, dar aceasta este o metoda legala de autentificare a unui document. Tot asa cum nu au precizat initial ca grupurile de 3 persoane sunt exclusiv pietonii, cel mai probabil vor preciza ulterior ca si semnatura electronica este valabila.