Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Beneficiar asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Beneficiar asigurare

Bună ziua! Vă prezint o situație și vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns sigur, dacă se poate. În cazul unei asigurări de viață a mamei, divorțată de soț, având custodie totală asupra ambilor copii minori, cine beneficiază de asigurare dacă aceasta decedează (nu este stipulat în asigurare beneficiarul, așa că beneficiarii sunt moștenitorii, acesta a fost răspunsul firmei de asigurare)? Părinții mamei, copiii fiind minori, sau tatăl copiilor de care este divorțată, dar care se implică în creșterea și educația copiilor (financiar și nu numai)? Vă mulțumesc anticipat!
Beneficiari sunt exclusiv descendenții - copiii mamei (chiar dacă sunt minori, până la vârsta majoratului vor avea un tutore, fie fostul șoț - tatăl copiilor - fie părinții mamei, în funcție de cum va decide instanța de judecată)!
Va mulțumesc pentru răspuns!