Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA OBTINE INDEMNIZATIE IN ORICE CONDITII?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA OBTINE INDEMNIZATIE IN ORICE CONDITII?

PFA poate cere indemnizatia in perioada starii de urgenta chiar daca nu a contribuit la plata CAS si CASS, platind doar impozitul pe venit? Activitatea a fost intrerupta in momentul in care s-au inchis scolile, avand ca obiect de activitatea prestarea de servicii in invatamant.
Aceasta indemnizatie (daca se obtine) se completeaza in declaratia unica si se impoziteaza ca venit?
Da, nu e conditionata de plata contributiilor. Se trimite prin email declaratia pe propria raspundere, buletinul scanat si scanarea dupa extrasul de cont sau alta dovada de la banca in care sa apara numarul contului valabil al pfa.