avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj tehnic

Buna dimineata. Va rog sama ajutati cu o situatie: se mai poate da in somaj tehnic retroactiv - din 15.03.2020? Daca da ce trebuie sa fac? Mentionez ca nu am facut suspendarea nici in revisal. Asteptam un raspuns urgent
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:17, 1 Aprilie 2020
Da, dacă efectiv activitatea s-a suspendat, emiteți decizia de suspendare și înregistrați-o în REVISAL Pentru perioada 16.03.2020 - 31.03.2020 se depun declarațiile pe proprie răspundere, cererea și lista angajaților la AJOFM și on-line și la sediile lor sau le puteți trimite prin poștă/firmă curierat.
Nu va pot sfatui sa incalcati legea ... insa, transmiterea cu intarziere a suspendarii c.i.m. poate sa va afecteze acordarea sumelor , in opinia mea (rezultata in urma unei discutii cu cineva de la ajofm)

AJOFM-ul are acces la baza REVISAL.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic steef steef Incepind cu 01.04.2020 se pot depune la ajofm cererile pt somajul tehnic al angajatilor. Pentru a depune cererile aferente perioadei 16-31 martie trebuia ca ... (vezi toată discuția)
Trimitere revisal noina54 noina54 am trimis rvs pe data de 31.03.2020 ,referitor la Ordonanta 30 /2020 cu suspendare incepand din 16.03.2020, Este corect s-au voi lua amenda de la itm.Cat este ... (vezi toată discuția)
Incetare suspendare somaj tehnic anymaryh anymaryh Buna ziua, La societate s-a suspendat activitatea salariatilor pentru somaj tehnic in perioada starii de urgenta, ....in revisal s-a inregistrat decizia de ... (vezi toată discuția)