Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj tehnic

Buna dimineata. Va rog sama ajutati cu o situatie: se mai poate da in somaj tehnic retroactiv - din 15.03.2020? Daca da ce trebuie sa fac? Mentionez ca nu am facut suspendarea nici in revisal. Asteptam un raspuns urgent
Da, dacă efectiv activitatea s-a suspendat, emiteți decizia de suspendare și înregistrați-o în REVISAL Pentru perioada 16.03.2020 - 31.03.2020 se depun declarațiile pe proprie răspundere, cererea și lista angajaților la AJOFM și on-line și la sediile lor sau le puteți trimite prin poștă/firmă curierat.
Nu va pot sfatui sa incalcati legea ... insa, transmiterea cu intarziere a suspendarii c.i.m. poate sa va afecteze acordarea sumelor , in opinia mea (rezultata in urma unei discutii cu cineva de la ajofm)

AJOFM-ul are acces la baza REVISAL.