Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut salariat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut salariat

Care sunt taxele (impozit si contributii) obligatorii pentru salariat si baza de calcul a acestora in situatia in care angajatorul acorda unui salariat un imprumut fara dobanda ce va fi rambursat intr-o perioada mai mare de 12 luni? Fac mentiunea ca diferenţa favorabilă dintre dobânda preferenţială stabilită prin negociere este zero in cazul de fata, angajatorul nu percepe dobanda si banuiesc ca neavand o suma de plata nu avem ce impozita sau se poate interpreta ca nepercepand dobanda acest lucru este luat ca un beneficiu pentru salariat si daca da, pentru ce suma/dobanda ar trebui sa se retina taxe?
De când ”angajatorul” are dreptul să împrumute bani salariaților. Asta o poate face patronul, nu firma!
OG 28/2006 la Art.3 se precizeaza:
“(1) Activitatea de creditare se desfasoara prin institutii de credit definite in conformitate cu dispozitiile Legii 58/1998 privind activitatea bancara, republicata, si prin institutii financiare nebancare, in conditiile stabilite prin prezentul titlu, precum si prin legi speciale care le reglementeaza activitatea
(2) Entitatile, altele decat cele prevazute la alin. (1), nu pot desfasura cu titlu profesional activitati de creditare. “
Daca societatea are prevazuta activitatea de creditare in codul CAEN acordarea de imprumuturi de catre o societate comerciala catre un salariat este perfect legala.

In situatia in care societatea nu are activitatea de creditare in codul CAEN situatia de mai sus poate fi interpretata ca o facilitate acordata angajatilor pentru fidelizarea acestora, astfel incat nu mai poate fi considerata activitate de creditare “cu titlu profesional” asa cum este mentionat in ordonanta de mai sus.
1. Firma trebuie să aibă autorizațiile și avizele pentru a putea desfășura activități de creditare, nu esrte suficient ca în Actul constitutiv această activitate să fie trecută.
2. Fidelizarea pesonalului nu se poate face cu sume acordate salariaților, cu titlu de împrumuturi din partea societății la care lucrează. Dacă este împrumut ce taxe și contribuții să plătească la stat salariatul care primește acei bani, din moment ce sumele le restituie firmei angajatoare. Fidelizarea de care vorbiți se poate realiza de societăți bancare sau IFN, propriilor salariați, în condiții avantajoase (scutiri de comisioane, dobânzi reduse sau zero etc.), dar pentru împrumuturi nu se plătesc aceste contribuții.

adax a scris:

OG 28/2006 la Art.3 se precizeaza:
“(1) Activitatea de creditare se desfasoara prin institutii de credit definite in conformitate cu dispozitiile Legii 58/1998 privind activitatea bancara, republicata, si prin institutii financiare nebancare, in conditiile stabilite prin prezentul titlu, precum si prin legi speciale care le reglementeaza activitatea
(2) Entitatile, altele decat cele prevazute la alin. (1), nu pot desfasura cu titlu profesional activitati de creditare. “
Daca societatea are prevazuta activitatea de creditare in codul CAEN acordarea de imprumuturi de catre o societate comerciala catre un salariat este perfect legala.

In situatia in care societatea nu are activitatea de creditare in codul CAEN situatia de mai sus poate fi interpretata ca o facilitate acordata angajatilor pentru fidelizarea acestora, astfel incat nu mai poate fi considerata activitate de creditare “cu titlu profesional” asa cum este mentionat in ordonanta de mai sus.