avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executare pe imobil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Executare pe imobil

Bună ziua! Am o problemă, în urmă cu ceva timp am luat două credite, unde am rămas restant și nu am avut posibilitatea de a plătii și am primit o scrisoare în care preciza că se va pune proprire pe salariu și după am mai primit un plic în care scrie că voi fi executat silit pe imobobil, care va fi scos la licitație în cazul în care nu depun suma în termen de 15 zile. Țin să menționez că pe imobilul respectiv sunt doi proprietari, eu și soția, ea neavând nicio legătură cu creditul.

Ce se poate face pentru a nu se scoate la licitație imobilul? Vă rog dati-mi un răspuns urgent! Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabi1215 , utilizator 14:21, 2 Aprilie 2020
Buna ziua,
Formulati urgent contestatie la executare.
Vedeti cine o cere, banca sau vreo firma de recuperatori.
Discutati URGENT cu un avocat.
Executarea bunurilor mobile si imobile este destul de greu de facut, poate sa fie doar o amenintare a unei firme de recuperatori.
DISCUTATI URGENT cu un avocat.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Aprilie 2020
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Scrisoarea am primit-o de la biroul executorilor judecătorești.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Formulati urgent contestatie la executare.
Vedeti cine o cere, banca sau vreo firma de recuperatori.
Discutati URGENT cu un avocat.
Executarea bunurilor mobile si imobile este destul de greu de facut, poate sa fie doar o amenintare a unei firme de recuperatori.
DISCUTATI URGENT cu un avocat.

Stimate domn,

Investi judecatoria, cu o actiune avand ca obiect contestatie la executare, solicitand anularea actelor de executare infaptuite abuziv.

Solicitati suspendarea executarii silite, totodata.

In contextul starii de pandemie, executarile directe trebuie suspendate.

Actiunea poate fi conceputa de un avocat, si, totodata, trimisa prin e-mail, sau prin serviciile POSTEI ROMANE, la instanta de judecata competenta.

Avocatii isi continua activitatea, chiar in contextul starii de pandemie, utilizand mijloacele de comunicare din spatiul virtual.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana
Ultima modificare: Joi, 2 Aprilie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Vă mulțumesc pentru răspuns!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Stimate domn,

Investi judecatoria, cu o actiune avand ca obiect contestatie la executare, solicitand anularea actelor de executare infaptuite abuziv.

Solicitati suspendarea executarii silite, totodata.

In contextul starii de pandemie, executarile directe trebuie suspendate.

Actiunea poate fi conceputa de un avocat, si, totodata, trimisa prin e-mail, sau prin serviciile POSTEI ROMANE, la instanta de judecata competenta.

Avocatii isi continua activitatea, chiar in contextul starii de pandemie, utilizand mijloacele de comunicare din spatiul virtual.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare silita Francesco20 Francesco20 Bună ziua! As avea și eu o întrebare și anume tatăl meu a făcut act de donație pe tot ce detinea(terenuri, clădiri) surorii mele, pe acest teren se ... (vezi toată discuția)
Popriri serban nina serban nina Buna ziua! As dori,va rog, sa-mi spuneti daca se mai fac popriri pe salarii in perioada de criza? Multumesc! (vezi toată discuția)
Executare silita malidumitru malidumitru Buna ziua . An primit o instiintare cu privire la urmarirea silita imobiliara de la executorul judecatoresc Intrebarile mele sunt : - Care sunt pasii ... (vezi toată discuția)