Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabil act aditional fara semnatura unei parti?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabil act aditional fara semnatura unei parti?

Buna ziua!
Am o problema. Am inchiriat un apartament unei persoane fizice pe baza de contract, vizat de Adm Financiara. Contractul a fost incheiat pe o perioada de 1 an de zile, dar chiriasul a plecat dupa vreo 2 luni, fara sa plateasca chiria. Pentru a nu mai plati impozitul la Adm Fin. m-am gandit sa fac un act aditional, dar este valabil un act aditional fara semnatura chiriasului?
Orice act se semneaza de catre ambele parti si nu este valabil daca nu l-a semnat si cealalta parte . El va poate sa va acuze de un fals. Cate un exemplar se pastreaza de catre ambele parti.
Daca nu a platit chiria, reziliati unilateral contractul si inregistrati acest lucru la administratia financiara. Nu e nevoie de falsuri!
nu pot rezilia contractul deoarece nu mai dau de acea persoana. Ce pot face?
Rezilierea este unilaterala, nu trebuie sa dati de acea persoana. Faceti un inscris prin care ii notificati incetarea contractului si trimiteti-l cu confirmare de primire la adresa de domiciliu sau cea mentionata in contract. Specificati ca rezilierea se face de la data de la care nu s-a mai platit chiria. CU acest document si dovada primirii de catre fostul chirias mergeti la fisc si solicitati scoaterea din evidenta.
Problema mare: acea persoana este din Tunisia.