Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nou angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nou angajat

Buna ziua. De 5 luni de zile sunt angajat intr o frizerie, si de puțin timp am aflat ca statul plătește cartea de munca si salariul minim pe economie noului angajat, iar mie patronul imi cere sa suport si eu jumate din cartea de munca, "pt ca este 970 de lei și nu poate suporta el tot", eu intelegandu ma cu el sa fiu platit la procent 50%, si nu mi se pare normal sa mai imi ceara si mie sa plătesc jumate din cartea de munca. Ce este de facut in situatia asta? Este corect?
1. Este eronat ca " statul plătește cartea de munca si salariul minim pe economie noului angajat,"
Subventiile sunt primite numai in anumite situatii prevazute de Legea 76/2002.

2. Angajatorului in revine obligatia sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii.

3. Depuneti sesizari la ITM/ANAF.