Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... somaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

somaj tehnic

Intreprindere Individuala ,comert ambulant ,cod caen 4781,pensie boala cu drept de munca 4 ore. Am incetat activitatea in data de 12/03/2020. Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de somaj tehnic?
Decretul prezidențial de instituire a stării de urgență a fost semnat pe 16.03, dvs. ați încetat activitatea în 12.03.
Dacă ați notificat Registrul Comerțului/ANAF în acest sens, nu aveți cum să cereți indemnizația pentru II.
Doar am incetat sa mai ies la vanzare . Nu am depus nicaieri nici o declaratie in acest sens.
Atunci puteți depune documentele necesare.
Aveți informații și modelele de documente necesare aici:
[ link extern ] /
V-aș recomanda, totuși, să mai așteptați cu depunerea pentru că ministrul muncii a anunțat modificări în zilele următoare. Se pare că se va lua în considerare și dacă persoanele care cer indemnizația au și alte venituri, iar dvs. ați spus că sunteți pensionată pe caz de boală.