Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajat temporar în perioada pandemiei COVID-19
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajat temporar în perioada pandemiei COVID-19

Bună ziua, doresc sa ma ajutați cu următoarea situație. Ca angajat temporar și în condițiile actuale (stare de urgenta), angajatorul ma poate lasă acasă după terminarea contractului? Sau are vreo obligație legale sa ma tina angajat pe perioada pandemiei? Dacă rămân fără serviciu, pot beneficia de șomaj? Mulțumesc!
La terminarea duratei contractului acesta încetează de drept. Ca să beneficiați de șomaj trebuie ca minim 1 an să aveți lucrat.
Pentru inregistrarea persoanelor in cautarea unui loc de munca:
1. Actul de identitate, in original si copie;
2. Actele de studii si de calificare,in original si copie;
3. Carnetul de munca sau alte acte care atesta, potrivit legii, existenta unor raporturi de munca ori de serviciu, in cazul persoanelor provenite din munca;
4. Adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale

Pentru inregistrarea somerilor care nu beneficiaza de indemnizatie somaj:
1. Actul de identitate, in original si copie;
2. Actele de studii si de calificare,in original si copie;
3. Carnetul de munca sau alte acte care atesta, potrivit legii, existenta unor raporturi de munca ori de serviciu, in cazul persoanelor provenite din munca;
4. Adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale
5. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare.
Dacă ați continuat prestarea activității și în actualele condiții atunci contractul ajuns la termen va înceta.
Dacă angajatorul dumneavoastră a decis întreruperea sau reducerea prestării muncii, adică a suspendat în mod unilateral contractul de muncă din motive economice puteți beneficia de somaj tehnic pe toată durata de suspendare a contractului.
Astfel, contractul nu poate înceta pe durata suspendării acestuia din inițiativa angajatorului.
În acest sens dispune art. 49 din Codul Muncii „în cazul suspendării contractului individual de muncă se suspendă toate termenele care au legătură cu încheierea, modificarea, executarea sau încetarea contractului individual de muncă, cu excepția situațiilor în care contractul individual de muncă încetează de drept”.
De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.