Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Acordul Vecinilor din Extravilan, fara constructii
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Acordul Vecinilor din Extravilan, fara constructii

Buna ziua! Am un proiect pe fonduri europene, construire ferma de animale, in extravilanul unui Municipiu. La eliberarea autorizatiei de constructie, inginerul de la biroul de urbanism, imi cere acordul vecinilor, cu toate ca pe parcelele vecinilor nu sunt constructii, sunt culturi agricole, proprietarii vecini cultiva pe acele terenuri grau, porumb, etc. I-am cerut inginerului de la urbanism temeiul legal pentru care este necesar acordul vecinilor si mi a raspus ca....asa trebuie! Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta in aceasta privinta!
Acordul vecinilor este solicitat prin Certificatul de Urbanism, care a fost emis pentru edificarea fermei ?
Aveți un PUZ întocmit și aprobat pentru noua ferma ?
Vorbim aici de respectarea legislației construcțiilor, nu de finanțarea de la AFIR care o solicitați pt ferma.
Romeo Valentin, Expert judiciar
Nu. Acordul vecinilor nu este cerut prin certificatul de urbanism. I l am dat pentru ca mi a spus ca Ț asa trebuie", acord simplu scris si semnat de proprietarii vecini. Exista PUZ aprobat pentru ferma. In prezent, pentru autorizatia de construire, imi cere acordul vecinilor, declaratie la notariat, pe ideea ca iarasi " asa trebuie". Vecinii sunt plecati prin tari straine.