avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acordul vecinilor pentru PUZ
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acordul vecinilor pentru PUZ

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o situatie problematica.
Detin un teren intravilan de 13500 mp, pe care doreste sa-l cumpere cineva pentru a face o sala de tenis.
Terenul este alaturat mai multor terenuri, ale altor propietari dar este gol,adica nu-i nimic contruit pe el si nici pe cele ale propietarilor.
In certificatul de informare este stipulat ca se pot construi constructii si amenajari sportive fara conditionare.
Intrebarea mea este daca este necesar, la intocmirea PUZ-ului,de acordul vecinilor.
Va multumesc
Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2020
Floricaion, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vladislav20 , utilizator 12:32, 4 Aprilie 2020
Da.
Deși legea 50/1991 anexa 1 pct 256 spune că nu?

maminalena a scris:

Da.


Dar daca vreau sa construiesc in extravilan o ferma de animale, iar proprietarii vecini isi cultiva terenurile vecine cu culturi agricole, grau, porumb, etc, deci, nu exista constructii, mai am nevoie de acordul vecinilor pentru obtinerea autorizatiei de constructie?
Care este zona delimitata pentru studiul PUZ? Doar terenul dumneavoastra, sau si terenurile invecinate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordul vecinilor din extravilan, fara constructii TomaGradinaru TomaGradinaru Buna ziua! Am un proiect pe fonduri europene, construire ferma de animale, in extravilanul unui Municipiu. La eliberarea autorizatiei de constructie, inginerul ... (vezi toată discuția)
Constructie pe teren intravilan arabil IUBITA_TIANA IUBITA_TIANA BUNA, detin un teren intravilan arabil momentan, inclus in PUG ca fiind intravilan, la limita intravilanului.Doresc sa construiesc o casa pe acest teren, insa ... (vezi toată discuția)
Pamant intravilan - intrebari ovidiu_diac ovidiu_diac Buna seara tuturor, Vreau sa cumpar un pamant de casa de peste 6500mp dar este inregistrat ca extravilan(nefiind in oras ci undeva linga o padure ca si ... (vezi toată discuția)