Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acordul vecinilor pentru PUZ
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acordul vecinilor pentru PUZ

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o situatie problematica.
Detin un teren intravilan de 13500 mp, pe care doreste sa-l cumpere cineva pentru a face o sala de tenis.
Terenul este alaturat mai multor terenuri, ale altor propietari dar este gol,adica nu-i nimic contruit pe el si nici pe cele ale propietarilor.
In certificatul de informare este stipulat ca se pot construi constructii si amenajari sportive fara conditionare.
Intrebarea mea este daca este necesar, la intocmirea PUZ-ului,de acordul vecinilor.
Va multumesc
Floricaion, utilizator
Da.
Deși legea 50/1991 anexa 1 pct 256 spune că nu?

maminalena a scris:

Da.

Dar daca vreau sa construiesc in extravilan o ferma de animale, iar proprietarii vecini isi cultiva terenurile vecine cu culturi agricole, grau, porumb, etc, deci, nu exista constructii, mai am nevoie de acordul vecinilor pentru obtinerea autorizatiei de constructie?
Care este zona delimitata pentru studiul PUZ? Doar terenul dumneavoastra, sau si terenurile invecinate?