Forum Discuţii juridice Executare silită pot sa vand un imobil sechestrat si ipotecat?
Discuție deschisă în Executare silită

pot sa vand un imobil sechestrat si ipotecat?

Am instrituit sechestru asigurator prin intermediul instantei asupra unui imobil. Ulterior un imprumut a fost garantat cu acest imobil si a fost ipotecat. Cartea funciara a inscris si sechestrul asigurator si ipoteca. Acum ipotecarul vrea sa vanda imobilul . Ce pot face eu ? La cererea mea a fost instituit sechestrul asigurator asupra bunului respectiv?
Se poate vinde bunul si daca da, in ce conditii?
Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede pentru ca luni trebuie sa ma intalnesc cu ipotecarul si traiesc doar dintr-o pensie de handicap si nu-mi pot permite un avocat.
Si in cazul sechestrului dvs si in cazul ipotecii, creantele dvs si ale creditorului ipotecar ar trebui sa fie indestulate...din vanzare..Desigur, daca facem abstractie de piata imobiliara care a scazut. Cu atat mai mult cu cat ipoteca a fost transcrisa ulterior sechestrului.. (presupun ca aveti o creanta care impreuna cu creanta ipotecara sunt sub valoarea imobilului -de fapt asa ar trebui sa fie, legal vorbind)........