avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Dosar medical - legea pacientului.
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Dosar medical - legea pacientului.

Doresc să obțin o copie a întregului dosar medical al copiilor mei minori de la un spital la care am fost internați. Pe adresă la ce lege să fac referire pentru a mi se elibera o copie pe hârtie ori electronic?

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 15:13, 5 Aprilie 2020
Nu există în CODUL civil un articol de lege, care să prevadă în mod expres dreptul de a cere xerocopierea fișei medicale după externarea din spital.
Nu știu dacă în altă lege este prevăzut așa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare copie fisa medic familie ContSters68307 ContSters68307 Buna ziua, Am solicitat medicului de familie a fiului meu minor o copie dupa fisa lui medicala (avem asigurare privata de sanatate si asteptam acordul de ... (vezi toată discuția)
Confidentialitate anonim_71 anonim_71 Are dreptul seful unui salariat dintr-o firma de a dezvalui rezultatul analizelor medicale ale acelui salariat-subordonat catre alte persoane din firma? (vezi toată discuția)
Decadere drept martor leonardy44 leonardy44 Buna ziua! poate fi decazut din proba cu martor,un martor care are internare la sectia psihiatrie-diagnostic depresia? (vezi toată discuția)