Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Modelul Suediei în abordarea pandemiei COVID 19 va ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Modelul Suediei în abordarea pandemiei COVID 19 va pare bun?

Nu prea au treaba suedezii cu stresul pandemiei de COVID 19.
La ei se pot aduna 50 de.persoane cel mult.Nu prea vad logica.
La.ei.scolile sunt deschise.
Ei sunt si foarte educați dar educația este insuficientă în cazul acestui virus extrem de contagios.
Ei merg pe imunitatea populației.
Asa au mers si englezii inițial dar ulterior au schimbat strategia.

Doctorii suedezi însă nu sunt de acord cu această relaxare.
În Suedia se gasesc măști la preturi mai.reduse decat in Romania.
În Suedia salariul lor este de vreo 20 de ori mai mare decât salariul din România.

Ma intreb de ce nu au mers în Suedia romanii care nu au chef de carantină.

Oare au plecat si din Suedia românii?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Suedia se declara mulțumită de numărul mare de decese de pana acum.

[ link extern ]

Chiar dacă nu ar avea un al doilea val a avut un numar ridicat de decese.
Nu au rezolvat nimic.
Suedia este distrusa pe propria sa aparare.

[ link extern ] /

Nu a avut o aparare bună cu toți specialiștii ei.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Bilanţul deceselor a început din nou să se agraveze în ultimele zile în Suedia: vineri, cea mai recentă zi când au fost emise date, au fost anunţate aproape 6.000 de cazuri de contaminări şi 42 de decese suplimentare, ceea ce a majorat cifrele totale în Suedia la peste 177.000 de contaminări şi 6.164 de morţi."

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Imunizarea de turmă, un eșec în Suedia: „O strategie care a provocat pierdere de vieți omenești în mod inutil”

Strategia ”imunizării de turmă” s-a dovedit a fi un eșec total, susține un virusolog suedez.
Suedia a înregistrat, în plină epidemie, cel mai mare număr de morţi din ultimii 150 de ani
Există puține dovezi că adoptarea imunitații de turmă ajută Suedia să combată coronavirusul, a declarat epidemiologul șef al țării, cel care inițial a susținut strategia, transmite Bloomberg.

„Nu vedem semne că imunitate de turmă încetinesc răspândirea virusului”, a spus Anders Tegnell, într-un briefing la Stockholm.

Strategia lui Tegnell de a evita valul doi al pandemiei prin imunizarea în masă a fost criticată în toată această perioadă de mulți experți din Suedia, dar și din întreaga lume. ''

„Am sperat că are dreptate. Ar fi fost grozav. Dar nu a fost așa. Acum avem o rată a mortalității foarte ridicată și nu am scăpat de al doilea val al pandemiei: imunitatea nu a făcut nicio diferență. O strategie care a provocat pierdere de vieți omenești în mod inutil.”, a declarat Annika Linde, predecesoarea lui Tegnell, citată de Daily Telegraph.

[ link extern ] /

Eu niciodata nu am fost de acord cu modelul Suediei desi parea promitator pentru expertii lor.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Suedia a ajuns acolo unde eu ma asteptam sa ajungă inca din luna martie 2020 la cum s-a pus problema pe aparare nationala, adică la un dezastru cu specialistii ei care nu au gândit ce face de fapt virusul si au încercat o imunitate de turma eșuată pentru ca ar fi durat cativa ani sa se ajunga la asa ceva.

,,Suedia cere ajutorul țărilor vecine în gestionarea pandemiei. Sistemul de sănătate este aproape de colaps. Cadrele medicale demisionează din cauza epuizării, iar capacitatea la ATI în Stockholm a atins 99%. Primarul capitalei suedeze a solicitat intervenția armatei. "

[ link extern ] /
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat