Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Modelul Suediei în abordarea pandemiei COVID 19 va ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Modelul Suediei în abordarea pandemiei COVID 19 va pare bun?

Nu prea au treaba suedezii cu stresul pandemiei de COVID 19.
La ei se pot aduna 50 de.persoane cel mult.Nu prea vad logica.
La.ei.scolile sunt deschise.
Ei sunt si foarte educați dar educația este insuficientă în cazul acestui virus extrem de contagios.
Ei merg pe imunitatea populației.
Asa au mers si englezii inițial dar ulterior au schimbat strategia.

Doctorii suedezi însă nu sunt de acord cu această relaxare.
În Suedia se gasesc măști la preturi mai.reduse decat in Romania.
În Suedia salariul lor este de vreo 20 de ori mai mare decât salariul din România.

Ma intreb de ce nu au mers în Suedia romanii care nu au chef de carantină.

Oare au plecat si din Suedia românii?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

,,Suedia s-a răzgândit| Impune restricții și plănuiește să vaccineze toată populația până la sfârșitul lui iunie"

[ link extern ] /
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Din păcate, Suedia a eșuat în ceea ce privește o buna administrare a masurilor anti-pandemice, ceea ce pe mine nu ma mira.

,,Coronavirus Suedia: Este cel mai mare bilanț al deceselor înregistrat în noiembrie din 1918, anul în care a izbucnit gripa spaniolă"

[ link extern ]

,,Unii angajaţi ai Agenţiei de sănătate publică din Suedia, instituţia care a elaborat strategia anti-COVID-19 a țării, beneficiază de protecţia poliţiei după creşterea numărului de ameninţări primite, a anunţat joi directorul agenţiei, Johan Carlson, transmit Reuters și Agerpres."

[ link extern ]

Și Marea Britanie a urmat aceeași nefericita linie de apărare ceva timp dar a realizat ca nu va fi ceva funcțional.
Nu este funcțional sistemul orientativ de ghidare după experienta gripei spaniole.
Noul coronavirus este mult mai evoluat decât gripa spaniolă.
Suedia nu a înțeles la timp acest lucru.

Și regele Suediei a înțeles și recunoaște ca Suedia a eșuat în apărarea anti-pandemica.

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat