Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Program vizitare minor dupa divort in timpul starii de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Program vizitare minor dupa divort in timpul starii de urgenta

Va rog sa imi spuneti daca se pot suspenda vizitele la tata in contextul starii de urgenta, daca acesta locuiesti in alt judet.
Părintele care exercită autoritatea părintească, va lua deciziile în privință protejării strării de sănătate a copilului.
Dacă ambii părinți exercită autoritatea părintească ideală ar fi buna înțelegere!
Dacă aceasta nu există, obstrucționarea dreprului la vizitarea copilului ar putea fi justificată de intervenirea stării de urgență precum și de rațiuni legate de protecția sănătății copilului.
Recomandăm însă prudență și înțelepciune în luarea unei astfel de decizii.