avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

deci suntem 3 frati...tatal meu a decedat...avem o casa si locuim impreuna cu mama noastra.actele sunt p numele bunicului meu{tatal tatalui meu}.tatal meu mai are 3 surori care vor partea lor...cu toate ca noi locuim acolo de 2si cv de ani.daca dezbatem mostenirea,stim sigur k 2 dintre surori ne cedeaza partea......deci noi avem mai mult de castigat?impozitele sunt platite p numele tatalui meu si a mamei mele...va rog sa ma ajutati...
3.,,d-nului Polo,,
3. se acorda mostenitorilor in linie dreapta adica in aceasta situatie sunteti dvs la cota egala cu cele 3 surori. intr-adevar 25% care revenea tatalui dvs. va revine dvs, si tot 25% revine si fiecarei surori in parte adica matusilor dvs. Bafta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunica mi-a făcut testament pe toate bunurile ei, dar mai sunt moștenitori în afară de mine. care vor fi cotele în acest caz? maia andrei maia andrei Buna ziua! Bunica mea a fost proprietara unei case bătrânești + 1000 m teren si in câmp are 1 hectar . Bunica mi -a lăsat prin testament toate bunurile ei ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii - fara copii ai decedatilor Elena27R Elena27R Buna ziua, Suntem in situatia de a cumpara o casa si terenul aferent care a ramas in urma decesului unor rude, matusa si unchi decedati amandoi acum 1 an. ... (vezi toată discuția)
Intrebare despre mostenire Asusro Asusro Buna ziua . Se da urmatoarea situatie : Bunicii mei traind undeva la tara intr-o casa mare si cu curte pe masura , au avut 3 copii , cel mai mare o fata acum ... (vezi toată discuția)