Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract individual apanova-veolia la bloc, se poate ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract individual apanova-veolia la bloc, se poate ?

Buna ziua,

Exista posibilitatea sa se incheie contracte individuale pentru furnizarea apei pentru fiecare locatar al unei asociatii ? Ma refer aici la AapaNova Bucuresti. Adica sa se renunte la plata in sistem pausal.

Stiu ca in alte orase, la alte firme de apa, sigur este posibil acest lucru.
Pentru a se renunta la sistemul pausal de calcul consum utilitati nu este neaparat necesar incheierea de contracte individuale ci de hotararea adunarii generale care sa hotarasca instalarea de aparate de contorizat individual
pentru asta trebuie contract individual cu Apa Nova. Ei accepta doar bransamente individuale, nu pasante, nu contoare individuale. Noi am incercat sa mergem pe contoare pasante, adica fiecare scara cu contoarul sau. Cei de la Apa Nova nici nu au vrut sa auda !
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Dr.Virgil Dan Amza a scris:

pentru asta trebuie contract individual cu Apa Nova. Ei accepta doar bransamente individuale, nu pasante, nu contoare individuale. Noi am incercat sa mergem pe contoare pasante, adica fiecare scara cu contoarul sau. Cei de la Apa Nova nici nu au vrut sa auda !

Multumesc pentru raspuns.

Asa se intampla cand detii monopolul pe piata si ti se permite din partea statului roman sa faci ce vrei tu.
stanciu4444, utilizator
Da.Se poate.Cititi pe site-ul celor de la Apa Nova Bucuresti conditiile tehnice in care se pot face contracte individuale .Sunt destul de greu de indeplinit dar teoretic se poate.Cititi si incercati.
teoretic furnizorul isi arata interesul
Practic insa este obligatia solicitantului sa suporte infrastructura