Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare sume reținute
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare sume reținute

Am câștigat o contestație la executare, executorul a ridicat poprirea de pe conturi dar nu a restituit și sumele reținute. Ce este de făcut ? Vă mulțumesc frumos !
Nu executorul vă restituie sumele deja reținute, pentru că nu are de unde. Banii nu au rămas la el, ci au fost virați în contul creditorului.
Acum trebuie să deschideți un nou proces, prin care să cereți întoarcerea executării.
Executorul are de plătit și niște cheltuieli de judecata, timbrul judiciar care l-am plătit, conform hotărârii judecătorești...

Dapix a scris:

Nu executorul vă restituie sumele deja reținute, pentru că nu are de unde. Banii nu au rămas la el, ci au fost virați în contul creditorului.
Acum trebuie să deschideți un nou proces, prin care să cereți întoarcerea executării.

Nu, nu..., executorul nu este parte în proces, și astfel nu are de plătit nimic.
Nu cred că în decizia instanței, scrie că îl obligă pe executor să plătească ceva.
Dapix, utilizator

Am înțeles, mulțumesc mult !
O zi frumoasă !
Dapix a scris:

Nu, nu..., executorul nu este parte în proces, și astfel nu are de plătit nimic.