avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare sume reținute
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare sume reținute

Am câștigat o contestație la executare, executorul a ridicat poprirea de pe conturi dar nu a restituit și sumele reținute. Ce este de făcut ? Vă mulțumesc frumos !
Cel mai recent răspuns: Rhib1970 , utilizator 11:08, 7 Aprilie 2020
Nu executorul vă restituie sumele deja reținute, pentru că nu are de unde. Banii nu au rămas la el, ci au fost virați în contul creditorului.
Acum trebuie să deschideți un nou proces, prin care să cereți întoarcerea executării.
Executorul are de plătit și niște cheltuieli de judecata, timbrul judiciar care l-am plătit, conform hotărârii judecătorești...

Dapix a scris:

Nu executorul vă restituie sumele deja reținute, pentru că nu are de unde. Banii nu au rămas la el, ci au fost virați în contul creditorului.
Acum trebuie să deschideți un nou proces, prin care să cereți întoarcerea executării.

Nu, nu..., executorul nu este parte în proces, și astfel nu are de plătit nimic.
Nu cred că în decizia instanței, scrie că îl obligă pe executor să plătească ceva.
Ultima modificare: Marți, 7 Aprilie 2020
Dapix, utilizator

Am înțeles, mulțumesc mult !
O zi frumoasă !
Dapix a scris:

Nu, nu..., executorul nu este parte în proces, și astfel nu are de plătit nimic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare suma propita acn acn Buna ziua ! Am revenit cu o intrebare : am castigat procesul in legatura cu contestatia la executare silita , s a dat si ordinul judecatoresc , dar executorul ... (vezi toată discuția)
Întoarcere la executare silita acn acn Bună ziua! Am avut un proces constând în contestatie la executare pe care l am câștigat, ulterior acestui proces am făcut întoarcere la executare pt a ... (vezi toată discuția)
Ce mai pot face ? tomela tomela Buna ziua ! Pe scurt : in decembrie 2017 aflu intamplator ca ANAF-ul ma considera datoare pentru CASS 2012 cu 2328 ron , din care firma angajatoare platise ... (vezi toată discuția)