Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Împrumuturi acordate de CAR uri
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Împrumuturi acordate de CAR uri

Se pot amâna ratele la imprumuturile de nevoi personale acordate de CAR uri cu giranți? In ce conditii?
OUG 37/2020 care prevede posibilitatea amanarii ratelor de credit se aplica exclusiv institutiilor bancare si IFN-urilor. Pe de alta parte, in orice contract poate fi invocata forta majora, si pandemia actuala a fost calificata ca fiind un eveniment de forta majora, deci puteti incerca sa trimiteti o notificare prin care sa faceti o analogie cu prevederile OUG 37/2020 care ar trebuie sa se aplice si CAR putand fi pus in discutie principiul nediscriminarii si obiectivul strategic avut in vedere de Guvern la momentul adoptarii OUG 37/2020.