Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Detinere droguri consum personal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Detinere droguri consum personal

Buna ziua, recent am auzit o poveste de la un prieten ce ma pus pe ganduri intr-o oarecare masura.

In aceste vremuri, acesta a comis infractiunea detinerii de droguri in timp ce cu o masina se deplasa la un prieten apropiat sa ramana la el o perioada de timp. Acesta a fost prins de jandarmerie si perchezitionat iar in urma perchezitiei au fost gasite acele probe de care v-am spus mai sus, acestea fiind sub tabelul 3, droguri de risc, in urma incheierii declaratiei, acesta a declarat de unde a procurat aceste droguri cat si ca urma sa le foloseasca in scop de relaxare/consum. Dupa cele intamplate si dupa intocmirea declaratiei, unul dintre jandarmi l-a pus pe acesta sa semneze declaratia cat si pe martorul ocular (soferul) dar niciunul nu a primit un proces verbal de comitere a unei infractiuni cu drept penal.

Intrebarea mea este, de ce nu s-a intocmit un proces verbal dupa semnarea declaratiei, si ce se v-a intamplat cu acesta in detrimentul actelor semnate.
Este proces-verbal de flagrant delict, de comitere ă unei infracțiuni si nu se comunică.
Fapta nu constituie contravenție.

O sa fie chemat la DIICOT si va avea dreptul.de a fi însoțit de avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc frumos de raspuns,

Da, acesta inca nu a fost chemat, de aici curiozitatea mea fata de aceasta intamplare stiind ca aceasta intra sub infractiune cu pedeapsa penala
O sa.fie chemat dar peste câteva luni bune.
Nu e timp acum.de astfel.de cazuri.
O sa fie citat de DIICOT dupa ce se primeste rezultatul expertizei.