Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua.
Am făcut un credit in anul 2012 la banca Piraeus și nu am mai putut sa achit împrumut mai rămâne 85 mil de achitat. Între timp acest dosar de credit s a predat firmei Investcapital și am primit din partea avocaților lor io executare silita pe o cotă de 12.5 dintr un imobil pe care îl dețin. Am citit pe internet că în special această firmă nu prea acționează legal și aș dori să depun o contestație la această executare. In acest caz se poate ști ce șanse de câștig am ? Sau mai bine sa ajung la o înțelegere cu creditorul. Mulțumesc mult!
În primul rând, trebuie verificat dacă este vorba despre o executare silită veritabilă sau despre o simplă notificare trimisă prin intermediul executorului judecătoresc.
Am primit o scrisoare în care mi se comunică faptul că am aceea datorie și dacă nu o plătesc în termen de 15 zile se demarează la executare silita. Nu știu ce anume sa fac să mă judec cu ei doar daca am șanse mari de câștig ? Sau pur și simplu să ajung la un aranjament financiar cu ei. Mulțumesc
Nu faceți nimic, deoarece nu este vorba despre o executare silită veritabilă,. Ei nici nu pot să vă execute fără un titlu, adică fără o hotărâre judecătorească. Luați legătura cu un avocat, care să le dea un răspuns potrivit situației, astfel încât să nu riscați consecințe juridice ulterioare.
Nu plătiți nici un ban.