Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJ IN CAZ DE DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJ IN CAZ DE DIVORT

Divortul este o experienta oribila si, din pacate, de cateva luni face parte si din viata mea. Stiam ca va fi urat, pentru ca avem doi copii minori la care tinem amandoi enorm si care tin enorm la noi in egala masura si pe deasupra avem si bunuri imobiliare comune ce depasesc cu mult 100.000 EUR. Eu am depus divortul si m-am concentrat in argumentatie si cerinte doar pe obtinerea custodiei copiilor. Am avut insa surpriza enorma ca sotia mea, cu care sunt casatorit din 1994, in intampinarea depusa, sa se concentreze la maxim pe partaj cu niste cerinte ce m-au uluit. Situatia de fapt este ca in 1998 am cumparat de la socrul meu cu o suma simbolica 150 mp de teren cu o casa cu 1 camera, baie, hol, bucatarie pe el, unde am locuit o vreme cu sotia mea. Avand insa 2 copii minori, cam in aceeasi perioada, am inceput demersurile pentru constructia unui imobil S+P+E+M, cu suprafata in plan de 100 mp, pe acelasi teren. Mentionez ca terenul face parte dintr-un lot de 600 mp apartinand socrului meu, iar iesirea noastra la strada se face prin terenul socrului meu. Casa a fost construita in regie proprie, cu echipe de meseriasi conduse chiar de catre mine, eu fiind inginer constructor si lucrand de multi ani in bransa. Banii au provenit exclusiv de la mine si familia mea, inclusiv cei pentru amenajarea curtii. Evident ca multe din chitante nu s-au pastrat, unele erau doar niste note de mana, deoarece erau constructori prieteni. Casa este finalizata doar la exterior, la interior fiind la rosu. Socrul meu nu a contribuit (sotia mea este profesoara) cu absolut nimic, considerand investitia ca pe o contrapartida la terenul cedat pe o suma simbolica. Pana acum totul clar. Am considerat ca in caz de divort partajul se va face 50%-50%, avand in vedere niste evaluari neoficiale facute, si fiind dispus sa-i permit socrului meu (care are mijloace financiare) sa-mi plateasca partea mea intr-un mod avantajos. Surpriza enorma a venit in instanta unde sotia mea, bazandu-si cererea pe art. 36, cere 100% din toate bunurile imobiliare, "deoarece si casa noua este construita exclusiv din banii sotiei si ai familiei ei", ba mai mult, eu detinand la parintii mei (tinuta acolo pt ca sotia mea ma ameninta mereu "ca-mi da foc la CD-uri") o colectie de 200 de CD-uri originale, mentioneaza in intampinare ca am "500 CD-uri in valoare de 15.000 EUR (!?!?!)" si ca le-am furat din casa! Daca povestea cu CD-urile este probabil creata ca sa arate ca mi-am luat deja o valoare din bunurile comune, cerinta de a parta ja 100% in favoarea ei este o imensa obraznicie si dupa ce mie si avocatei mele ne-a trecut uluiala, am inceput sa vedem DE CE. Pentru ca e clar ca, in mod normal, minciuna va iesi la iveala, am inceput sa ne gandim ce matrapazlacuri trebuie sa intrevedem. Unul din mijloace ar fi, avand in vedere ca socrul meu si-a construit in aceeasi perioada o casa mare langa Tg. Jiu, sa vina cu chitante si facturi de acolo si sa spuna ca le-a folosit la casa mea. Intrebarea mea este (nu-mi ocolesc avocata, care e foarte buna, insa am nevoie de maxim de opinii si sfaturi) ce se poate face. Sa cer autorizatia de constructie a casei de la Tg. Jiu? Sa verific la primarie daca starea juridica a bunurilor imobiliare ar fi putut fi falsificata in vreun fel? Sa fie un bluf ca sa ma sperie? Nu exista penalitati in Lege pentru minciuni dovedite? Poti scrie ORICE intr-o intampinare? Am auzit ca exista o prevedere ca daca suntem casatoriti de mai mult de 5 ani, totul se imparte indiferent de aport. Atunci de ce a cerut maxim? Eu pot aduce oricand ca martori atat echipe de constructii si firmele care au lucrat, cat si proiectantul, care toti au fost platiti direct de tatal meu (director la vremea respectiva intr-o firma de constructii si omul care era prieten cu toti constructorii implicati)..
Divorturile sunt probleme incurcate mai ales sentimental.

Dca veti reusi sa probati spusele dvs. veti avea castig de cauza.
Aratati ca socrul si-a mai construit o alta casa, astfel incat sa nu vina cu multe chitante.
Declaratii notariale de la prietenii constructori care sa spuna ca v-au ajutat, prieteneste, ca v-au executat (detaliat, specific) fundatia, de exemplu, folosind caramida de XYZ, dv. avand macar o factura/chitandta din care reiese acest lucru, socrul cumparand din alta parte... :D

Lucrurile astea reies, se pot demonstra, insa e mult chin...

Oricum, nu inteleg de ce numai 50% ati cerut? As fi facut macar cand am vazut intampinarea ca cer si eu 100%, daca e vorba de-asa... :P Nu exista nimic despre 5 ani, nu conteaza de cat timp esti casatorit...