avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taiere crengi copaci - Ocolul Silvic/autoritate publica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taiere crengi copaci - Ocolul Silvic/autoritate publica

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie.Pe domeniul public, la limita cu gardul prorietatii mele exista foarte multi copaci a caror crengi ajung inclusiv pe proprietatea personala.Crengile lor se intind destul de mult ajungand spre tiglele de pe acoperis.Pot sa tai crengile care se afla pe proprietatea mea fara a primi vreo amemda?Sau trebuie sa solicit un aviz ptr toaletarea copacilor?
Multumesc in avans ptr raspuns
Multa sanatate tuturor!
Anca
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 11:48, 9 Aprilie 2020
Buna ziua,
Eu zic ca se poate si fara acordul dumnealor,
Dar nu strica sa le atrageti atentia, In scris, legat de acest aspect, ca acela crengi de copaci va creaza disconfort.
Vedeti ca unele specii de pomi ( nucul, spre exemplu) sunt ocrotite de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna, as avea situatia urmatoarea: un vecin si-a plantat un nuc ... lucianmija lucianmija Buna, As avea situatia urmatoarea: Un vecin si-a plantat un nuc in gradina lui, la aproximativ 3 metri fata de casa in care locuiesc eu. Ideea e ca nucul ... (vezi toată discuția)
Taiere nuc skyboy2011 skyboy2011 Buna ziua,vecinul meu din partea de Est are unu nuc la 30 de cm de hotar care imi produce umbra pe o suprafata mare din terenul meu.Care este calea legala pt ... (vezi toată discuția)
Contraventie, amenda taiere copaci de pe proprietate robix robix Buna ziua. Azi am fost pus in fata unei aberatii made in Romania. Am rugat o persoana sa-mi taie salcamii de pe un teren aflat in proprietatea mea si, supriza, ... (vezi toată discuția)