Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taiere crengi copaci - Ocolul Silvic/autoritate publica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taiere crengi copaci - Ocolul Silvic/autoritate publica

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie.Pe domeniul public, la limita cu gardul prorietatii mele exista foarte multi copaci a caror crengi ajung inclusiv pe proprietatea personala.Crengile lor se intind destul de mult ajungand spre tiglele de pe acoperis.Pot sa tai crengile care se afla pe proprietatea mea fara a primi vreo amemda?Sau trebuie sa solicit un aviz ptr toaletarea copacilor?
Multumesc in avans ptr raspuns
Multa sanatate tuturor!
Anca
Buna ziua,
Eu zic ca se poate si fara acordul dumnealor,
Dar nu strica sa le atrageti atentia, In scris, legat de acest aspect, ca acela crengi de copaci va creaza disconfort.
Vedeti ca unele specii de pomi ( nucul, spre exemplu) sunt ocrotite de lege.