Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... II, IF, PFA, ajutor indemnizație
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

II, IF, PFA, ajutor indemnizație

Suntem o I.F. (Întreprindere Familială) alcătuită din 2 membri soț și soție. Soția lucrează în paralel la firma PEPCO, de unde a fost dată în șomaj tehnic. Întrebarea mea este dacă mai putem accesa indemnizația de la stat oferită ca și ajutor pentru II, IF, PFA... având în vedere faptul că IF-ul nostru are activitatea întreruptă de la data de 21.03.
Vă mulțumesc, pentru orice informație!
Da, Întreprinderea Familială va putea beneifica de acel ajutor acordat de stat ÎI, IF, PFA, IMM...
Mulțumesc mult, am sunat la București și mi sa confirmat. Din păcate cei de la Vaslui nu știau!

jurist2020 a scris:

Da, Întreprinderea Familială va putea beneifica de acel ajutor acordat de stat ÎI, IF, PFA, IMM...

Buna ziua!Eu și soțul avem un SRL .Pe acest SRL funcționăm cu un Salon de înfrumusețare care l-am închis de când s-a dat starea de urgentă .Noi doi suntem asociați iar eu și administrator ,nu avem contract de munca nici unul,asta era singura sursa de venit.Putem beneficia de vreun ajutor de la stat?

Hanyy a scris:

Buna ziua!Eu și soțul avem un SRL .Pe acest SRL funcționăm cu un Salon de înfrumusețare care l-am închis de când s-a dat starea de urgentă .Noi doi suntem asociați iar eu și administrator ,nu avem contract de munca nici unul,asta era singura sursa de venit.Putem beneficia de vreun ajutor de la stat?

Din cate știu eu nu: dar nu sunt expert:
"NOTA: De aceasta masura nu pot beneficia in niciun fel S.R.L.-urile care nu au angajati si achita doar venituri asimilate salariilor catre administrator/i."
Nota este din OUG 32/2020
Un salariat este.pentru el am făcut pentru șomaj tehnic...dar noi doi fiind fără contract de munca putem beneficia de ceva?