Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

As dori sa va intreb daca pot beneficia de concediu prenatal, in situatia in care angajatorul imi desface contractul de munca sau imi dau demisia, cu 2 luni inainte de data la care as intra in concediu prenatal (sfarsitul lunii mai). Mentionez ca sunt insarcinata in 5 luni si patronul mi-a sugerat sa demisionez in urma unor discutii contradictorii.
Multumesc mult!
Daca demisionati nu o sa puteti obtine aceste venituri.
Este mai bine sa va concedieze dumnealui din motive ce nu tin de dvs., spre exemplu; prin desfiintarea postului.