Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Care este programul de vizita în această perioadă ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Care este programul de vizita în această perioadă în cazul părinților divortati?

Sunt divorțata de soțul meu. Avem custodie comună pentru copiii noștri dar domiciliul copiilor mei este la el. De o lună de zile nu mi-am văzut copiii mei. Fostul soț în tine ,,izolați,, în casă. Mie nu imi permite să merg să îmi văd copiii. Dar copiii mei si eu suntem sănătoși. Unde sa mai apelez??????nimeni nu ma ajuta cu nimic. Am sunat la poliție......
Nu am primit nici o informație valabilă.........De o lună nu mi-am văzut copiii mei.........pe cine sa mai intreb???????
In aceasta perioada ar trebui vorbit la telefon si folosirea de alte mijloace de comunicare.
Ar trebui ca legiuitorul sa dea un act normativ de compensare a programului de vizita.Nu prea au avut nici timp sa se gândească la asa ceva pentru ca au multe pe cap.
Va puteti adresa si instanței pentru a obține compensarea.

Eu nu recomand exercitarea programului de vizita in aceste momente.Cred ca si medicii virusologi au aceeași opinie.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vorbiţi, doamnă, la telefon, pe skype, pe whatsApp, copiii nu merg la şcoală ca să nu iasă din casă, când se termină pandemia asta, nu vor mai fi probleme de acest gen.
Problema este ca ar fi corect să existe o compensare.
Din acest motiv este posibil sa iasa disensiuni între părinți iar legea ar trebui să aibă dispoziții impaciuitoare si drepte.
Poate avea loc o anumită ruptură între părinte si copil in aceasta perioada.
Si daca ne gandim la aiurea cu penalitatile aplicate pentru motivul ca refuza copilul sa plece cu parintele si situatia ca legiuitorul nu ar face nimic în cazuri in care totul mergea bine, nu ar fi deloc bine sa nu se intervină legislativ.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Tatăl are motiv să refuze vizita, deoarece invocă riscul infectării. Solicitați comunicarea cu copiii prin mijloace de comunicare la distanță, audio sau video.