Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Achizitionare masina trecuta doar la primarie fara a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Achizitionare masina trecuta doar la primarie fara a mai fi schimbate numerele

As dori sa achizitionez o masina, dar problema este ca aceasta a fost cumparata de actualul propietar in ianuarie.Acesta a bagat-o la impozit la primarie dar nu i-a mai schimbat si numerele la politie.Omul este din Focsani iar masina este pe Galati.Intrebarea mea este.Pot inmatricula masina pe numele meu cu tot cu numere schimbate? Daca da, care sunt pasii?
In momentul in care desfasurati procedura de inmatriculare auto la SPR evidenta auto,
auto fiind din alt judet automat se dispune schimbare numere circulatie
Propietarul din acte nu este accelasi cu cel de la fisc, cel din acte este din galati,iar cumparatorul este din focsani, acesta a cumparat masina de la el luand-o in evidenta doar la fisc. Eu daca cumpar masina de la el iti trebuie ambele contracte v/c?Ar fi vreo problema la politie, am inteles ca esti obligat 30 de zile sa o inmatriculezi alfel platesti amenta, acesta a cumparat-o in decembrie
In cazul inmatricularii auto exista 2 termene distincte ,de 30 de zile notat auto pe rol fiscal si de 90 de zile finaliza procedura d einamtriculare auto la politie
Daca proprietarul din CIV nu coincide cu vanzatorul,ultimul ca sa poata tranzactiona dreptul de proprietate asupra bunului mobil intentionat de instrainat catre dv trebuie sa finalizeze procedura de inmatriculare auto