avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Achizitionare masina trecuta doar la primarie fara a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Achizitionare masina trecuta doar la primarie fara a mai fi schimbate numerele

As dori sa achizitionez o masina, dar problema este ca aceasta a fost cumparata de actualul propietar in ianuarie.Acesta a bagat-o la impozit la primarie dar nu i-a mai schimbat si numerele la politie.Omul este din Focsani iar masina este pe Galati.Intrebarea mea este.Pot inmatricula masina pe numele meu cu tot cu numere schimbate? Daca da, care sunt pasii?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:08, 13 Aprilie 2020
In momentul in care desfasurati procedura de inmatriculare auto la SPR evidenta auto,
auto fiind din alt judet automat se dispune schimbare numere circulatie
Propietarul din acte nu este accelasi cu cel de la fisc, cel din acte este din galati,iar cumparatorul este din focsani, acesta a cumparat masina de la el luand-o in evidenta doar la fisc. Eu daca cumpar masina de la el iti trebuie ambele contracte v/c?Ar fi vreo problema la politie, am inteles ca esti obligat 30 de zile sa o inmatriculezi alfel platesti amenta, acesta a cumparat-o in decembrie
In cazul inmatricularii auto exista 2 termene distincte ,de 30 de zile notat auto pe rol fiscal si de 90 de zile finaliza procedura d einamtriculare auto la politie
Daca proprietarul din CIV nu coincide cu vanzatorul,ultimul ca sa poata tranzactiona dreptul de proprietate asupra bunului mobil intentionat de instrainat catre dv trebuie sa finalizeze procedura de inmatriculare auto

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere auto ciprianul ciprianul buna seara! Am cumparat o masina de la un intermediar cu numere de neamt. vanzatorul avea dovada anaf ca taxa a fost platita si nerecuperata . toate bune si ... (vezi toată discuția)
Vanzare masina stoicavasile stoicavasile Am vandut o masina pe 26 oct.2014 prin intocmirea actelor si scoaterea din evidenta de la fisc de unde am primit si dovada ca nu mai figurez ca avand masina in ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto ady339 ady339 buna ziua am si eu o problema,vreau sa vand un autoturism cu contract de vanzare cumparare unei persoane ,si vreau sa pastrez numerele acea persoana nu vrea sa ... (vezi toată discuția)