Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosrenire dupa sotul decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosrenire dupa sotul decedat

Suntem casatoriti de 40 ani si detinem 2 proprietati, dobandite in timpul casatoriei, fara sa fi mostenit ceva de la nici care parinte. Nu avem copii. Sotia are 5 veri. Sotul are o sora si 6 veri. Daca moare sotul cat mosteneste sotia si cat sora si verisorii sotului. Daca moare sotia cat mosteneste sotul si cat verii sotiei. Multumesc.
Sofavram, utilizator
Dacă decedeaza soțul primul, jumătatea lui se va împărți intre:
- soția 1/2 (adică 1/4) la care se adaugă jumătatea ei, rezultând in total 3/4.
- sora sotului 1/2 (adică 1/4)

Dacă decedeaza soția prima, jumătatea ei se va împărți intre:
- sot 3/4 (adica 3/8), la care se adaugă jumătatea lui, rezultând in total 7/8.
- verii primari ai soției 1/4 (adică 1/8)

Având în vedere că sunt destul de multe rude, ar fi bine ca soții să își lase testamente reciproce.
Astfel, la decesul unuia dintre ei, îl va moșteni doar soțul supraviețuitor.
raluk0207, utilizator