Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ccc

Buna ziua ! As vrea sa stiu contractul de muncă pentru crestere copil este suspendat in revisal pana la varsta de 2 ani a copilului?in cazul meu copil născut la 21.01.2019 ?as vrea sa stiu daca pentru ultima luna din concediu,tatăl beneficiaza de indemnizație,ar trebui sa-mi fac cerere de concediu fara plata sau pot să-mi fac doar cerere de revenire cu data de 22.01.2021?Va multumesc anticipat!!
Intr-adevar, suspendarea contractului de muncă pentru concediu pentru cresterea copilului se opereaza in REVISAL.

Daca ati mentionat acordarea CCC pana la data de 21.01.2021 , atunci este supendat pena la aceasta data.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se va diminua cu o luna.
In aceste conditii, mama persoana care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.