avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Amprenta
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Amprenta

Bună Ziua.
Mama mea are o sora. Acum ceva ani pe când trăia strabunica și era proprietara pe casa unde au copilărit mama și mătușa, mătușa mea (sora mamei) s-a dus cu acte la strabunica ca să-i treacă casa și pământul pe ea fără sa știe nimeni, mințind ca semnează (amprenta) pentru altceva. M-ar interesa sa știu dacă este legal ca mătușa sa fie proprietara pe casa printr-o semnătura cu degetul(amprenta) a străbunicii și dacă mama ar putea sa facă ceva prin judecata sau altele ca să aibă și ea dreptul la casa. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:11, 14 Aprilie 2020
s-a dus cu acte la strabunica ca să-i treacă casa și pământul pe ea fără sa știe nimeni, mințind ca semnează (amprenta) pentru altceva.

astea s-au petrecut la notar , actul de vanzare e autentificat, probabil ca bunica nu stia sa scrie si de aia a pus degetul.
Acum cata vreme a decedat ?
Slabe sanse sa dovediti ca bunica nu a stiut e ce pune degetul, ca nu a ineles ca vinde.. sau sa dovediti ca nu avea discernamant la data vanzarii.
Mergeti cu actele ce le aveti la un avocat , sa analizati impreuna variantele.
Are 20 de ani de când a murit. Eu nu vreau sa dovedesc nimic, vreau sa știu dacă sunt valabile actele cu amprenta. Amprenta aia dacă este valabila ca o semnatura

gi-jane2 a scris:

s-a dus cu acte la strabunica ca să-i treacă casa și pământul pe ea fără sa știe nimeni, mințind ca semnează (amprenta) pentru altceva.

astea s-au petrecut la notar , actul de vanzare e autentificat, probabil ca bunica nu stia sa scrie si de aia a pus degetul.
Acum cata vreme a decedat ?
Slabe sanse sa dovediti ca bunica nu a stiut e ce pune degetul, ca nu a ineles ca vinde.. sau sa dovediti ca nu avea discernamant la data vanzarii.
Mergeti cu actele ce le aveti la un avocat , sa analizati impreuna variantele.

da, este. perfect valabila.
daca omul nu se poate semna.. are mana rupta de ex sau nu stie a se semna, pune degetul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un act de vanzare cumparare in care apare o amprenta, in loc ... Ilinca Banu Ilinca Banu Un act de vanzare cumparare in care apare o amprenta, in loc de semnatura vanzatorului, fara sa se mentioneze motivul pt care persoana nu a putut semna, este ... (vezi toată discuția)
Mostenire bunici quodvide quodvide Buna ziua, Va solicit parerea in urmatoarea problema: Tatal meu a decedat acum 19 ani si dupa ce acum un an bunicii au facut acte pe un apartament in care ... (vezi toată discuția)
Exista posibilitatea sa se faca dreptate?! claudya_claudy@yahoo.com claudya_claudy@yahoo.com strabunica mea a murit in 2000 parinti mei au fcut un contract de vanzare cumparare intre ea si ei pe toata averea casa cu gradina 2000metri patrati si pamant ... (vezi toată discuția)