avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... asigurare auto
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

asigurare auto

am cumparat un autoturism cu asigurarea valabila la trecerea pe numele meu si schimbarea numerelor de circlatie asigurarea mai poate sa fie valabila? daca nu am permis nu conduc masina asigurarea pe cine se face? multumesc
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 18:20, 13 Aprilie 2020
Asigurarea se face pe numele proprietarului trecut în acte al autoturismului.
La schimbarea proprietarului și a numerelor de înmatriculare trebuie să faceți o asigurare în noile condiții.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate rca incheiata pe numele noului proprietar in cazul schimbarii proprietarului Pop Izabela Pop Izabela Dat fiind preturile prohibitive practicate de societatile de asigurari pentru proprietarii de autoturisme cu varsta sub 25 ani am decis sa transcriu masina pe ... (vezi toată discuția)
Procura folosire auto alex29bv alex29bv Buna ziua. As dori si eu o lamurire in legatura cu foliserea unui autovehicul in spatiu UE. Masina este inmatriculata pe numele tatalui meu si as dori sa ... (vezi toată discuția)
Iesire din tara, cu autoturismul inscris pe vechiul proprietar cvs cvs Buna ziua, Se poate iesi din tara, in UE, cu autoturismul cumparat recent (second hand inscris in tara), fara sa fie trecuta pe numele meu in talon si fara ... (vezi toată discuția)