avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrerupere somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrerupere somaj tehnic

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, angajatii trimisi in somaj tehnic pot fi rechemati la serviciu, desigur legal, cu incetarea suspendarii somajului tehnic pentru data respectiva, pentru 1 zi/saptamana?
Cel mai recent răspuns: kadar.anna , utilizator 19:47, 13 Aprilie 2020
Da,pot fi chemati la munca in baza unei decizii de intrerupere a somajului tehnic si de reluare a activitatii.
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic/angajari anna2000 anna2000 Buna dimineata, am intrebat deja la inspectia muncii si mi s-a raspuns prin ridicare de umeri.... in conditiile in care am salariati (muncitori ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic aijin aijin Buna ziua. As dori sa stiu care sunt etapele care trebuie urmate in cazul somajului tehnic. Pot fi trimisi in somaj tehnic doar o parte din angajati? (vezi toată discuția)
Cum se completeaza in carnetul de munca somajul tehnic ? amondaos amondaos Dupa ce mai intai ITM-ul a spus ca perioada de somaj tehnic prevazuta de OUG 28/2009 nu se opereaza in carnetul de munca, acum a revenit asupra celor ... (vezi toată discuția)