Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Alocatie copil Italia
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Alocatie copil Italia

O prietena are o speta, si anume sotul ei este plecat in Italia si ea locuieste in RO, ea nu are nici un venit si sotul acolo a declarat in Italia ca e singurul intretinator al familie si primeste alocatie pentru copil in Italia.
Problema este ca ei s-au despartit intre timp fara acte, dar el primeste in continuare alocatia din Italia, dar copilul nu primeste nimic.
Doamana vrea sa trimita in Italia o cerere sau ceva ca sa-i opreasca sotului alocatia, el nu a declarat ca s-au despartit si primeste alocatie.
Stiti unde se trimite si ce trebuie sa contina?
Problema expusa priveste o chestiune administrativa. Insa, in opinia mea, situatia se poate doar dupa obtinerea unei sentinte definitive de divort si exercitarea autoritatii parintesti. Cu prilejul judecarii dosarului se va stabili locuinta minorului si cine exercita autoritatea parinteasca asupra acestuia, adica dreptul de a primi si adminstra veniturile minorului. Apoi se poate face o solicitare autoritatilor italiene sa nu mai vireze alocatia copilului catre tata. De asemenea poate solicita ajutorul Consulatului sau Ambasadei Romaniei in Italia.
Sumele primite de catre tata pana in prezent pot fi recuperate pe cale civila judecatoreasca .
Dna trebuie să solicite plata directă către ea a alocației minorului. Să scrie un e-mail la www.inps.it să anexeze acte .

- editat conf. 1.4 din Regulament -
Manuela Rășină, administrator