avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie

Buna seara , sunt casatorita cu un baiat doar la primarie nu si religios avem o fetita de 2 ani , nu ne mai intelegem as vreasa plec cu fata de aici de la.el la patintii mei ,intrebarea mea este : ar putea sa imi.ia el copilul in conditiile in care eu plec la parintii mei care stau la garoniera ?.sotul meu sta la casa are conditiile mai bune va rog mult sa ma ajutati
Pai trei adulți și un copil mic într-o singura camera nu prea arata a condiții potrivite. Deși copilul mai ales la aceasta vârstă se încredințează mamei totuși dumneavoastră nu ii puteți asigura spațiul vital.
Încercați sa plecați în chirie sau sa va mutați cu părinții măcar într-un apartament de 2 camere. Servici aveți?
Buna seara,
Solicitati imediat divortul
Solicitati stabilirea domiciliului minorului la mama
E bine sa va gasiti o alta locuinta avand in vedere ca 3 adulti si un minor .. e cam mult.
La cum se judecă aceste cazuri mie imi pare ca se va castiga precum la zaruri...

In mod normal, ar trebui să aveți condiții de locuit dar si daca jucați la zaruri ati putea castiga procesul...

Ca sa nu depindeti de zaruri ar fi bine sa faceti cum a zis When.
Eu asa as recomanda daca ati fi clienta mea.
Ultima modificare: Vineri, 17 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
practic, nu o sa puteti locui la parinti cu copilul , va trebui sa va ganditi la alt aranjament.
discutati cu sotul despre divort si puneti-va de acord in ce priveste copilul. Incercati s apuneti binele copilului pe primul plan.
Sotul dvs munceste? dvs munciti ?
Ce distanta ar fi intre cele 2 locuinte ? a sotului is a parintilor dvs ? sunteti in aceeasi localitate ?
Eu muncesc sotul nu are servici
E o diferenta de 8 9 km de la el pana la parintii mei
Ultima modificare: Marți, 21 Aprilie 2020
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

In prag de divort cu 2 copii minori doublemom doublemom Buna seara. Sunt casatorita si am 2 copii mici. inca de cand s-a nascut primul copil dormim separat (4 ani). Dupa ce s-a nascut si al doilea copil fiecare ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - probleme familiale Paulaa2016 Paulaa2016 As dori sa divortez de sotul meu,este un om violent verbal.Avem un puiut de 7 luni si din pacate nu am unde sa ma duc.Va rog sfatuiti-ma ce sa fac sa nu imi ... (vezi toată discuția)
Divort - copil minor bibi30 bibi30 Buna ziua, Am o mare rugaminte la cei in masura sa ma ajute si sa ma lamureasca intr-o astfel de problema.Sunt casatorita de 4 ani(relatia in sine ... (vezi toată discuția)