Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Venituri pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Venituri pfa

Veniturile obtinute de PFA , pot fi utilizate, pentru orice? Poti fi utilizate si pentru necesitatile persoanei fizice, titular al PFA? Utilizarea lor trebuie justificata in vreun fel? Stiu ca daca sunt cheltuieli deductibile, se scad si se plateste impozit pe venitul net,, deci daca nu am cheltuilei dedcutibile platesc impozit pe tot ce incasez?
george-neagu, moderator
Titularul unei PFA poate dispune de banii obtinuti in orice moment, fara nicio justificare.
Si in completarea raspunsului primit mai sus, da, daca nu aveti cheltuieli deductibile veti plati impozitul pe venitul din activitati independente 10% pe tot ce incasati.
george-neagu, moderator