avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare conditionata

Buna ziua!
Fratele meu executa o pedeapsa de 13 luni. Cum se poate cere eliberarea? Am inteles ca poate sa propuna o comisie de la penitenciar.
1.Poate sa ceara el eliberarea daca comisia nu propune?
2.Daca el cere eliberarea, unde face sau depune cererea?
3. Daca face cerere de eliberare, comisia de la penitenciar ce rol mai are?

Mentionez ca in cateva saptamani face fractia.
Ultima modificare: Vineri, 17 Aprilie 2020
Ioanid Ioan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lesevescu , utilizator 22:52, 17 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 254 din 2013
Articolul 97
Procedura de acordare a liberării condiționate
(1) Liberarea condiționată se acordă potrivit procedurii prevăzute în Codul de procedură penală, la cererea persoanei condamnate sau la propunerea comisiei pentru liberare condiționată.
Cauta legea asta pe internet si gasesti mai multe detalii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare la fractie Adyonela Adyonela Buna seara. As dori sa stiu in ce conditii se poate elibera un detinut la fractie, .. adica, de la 4 ani calendaristici sa iasa la 2 ani. Ii trebuie un ... (vezi toată discuția)
Eliberare conditionata danad1nu danad1nu Vreau sa stiu si eu pentru o condamnare de 3 ani cand se face cerere pentru eliberare conditionata.Are deja facut 14 luni.Va rog sa-mi spuneti exact,stiu ca ... (vezi toată discuția)
Eliberare conditionata dellacroce dellacroce buna ziua,dupa amanarea de 3 luni care am primit o cine ar trebui sa ma elibereze comisia de la penitenciar sau tribunalul,asta daca as indeplini toate ... (vezi toată discuția)