Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare conditionata

Buna ziua!
Fratele meu executa o pedeapsa de 13 luni. Cum se poate cere eliberarea? Am inteles ca poate sa propuna o comisie de la penitenciar.
1.Poate sa ceara el eliberarea daca comisia nu propune?
2.Daca el cere eliberarea, unde face sau depune cererea?
3. Daca face cerere de eliberare, comisia de la penitenciar ce rol mai are?

Mentionez ca in cateva saptamani face fractia.
Ioanid Ioan, utilizator
Legea 254 din 2013
Articolul 97
Procedura de acordare a liberării condiționate
(1) Liberarea condiționată se acordă potrivit procedurii prevăzute în Codul de procedură penală, la cererea persoanei condamnate sau la propunerea comisiei pentru liberare condiționată.
Cauta legea asta pe internet si gasesti mai multe detalii.