avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... AMENDA ORDONANTA 7 COMPLETATA GRESIT DE AGENT
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

AMENDA ORDONANTA 7 COMPLETATA GRESIT DE AGENT

Buna seara ! Am primit o amenda in data de 03.04.2020 in jurul orei 00 deoarece m-a depistat o patrula de politisti ,iar eu aveam declaratia cu data de 04.04.2020 dar nu era trecut de ora 00 . Amenda a venit prin mandat postal pe data de 13.04.2020 .Procesul verbal a venit ca si cum ar fi din data 04.04.2020 ora 23:30,eu la aceea vreme eram bine mersi acasa. Astazi 17.04 m-am decis sa platesc amenda online pe ghiseul.ro deoarece nu stiu exact in perioada asta cum se numara cele 15 zile si nu cumva sa risc sa pierd reducere de a plati amenda la jumatate. Dupa efectuarea tranzactiei am observat ca o cifra din cnp-ul scris de agent in procesul verbal are o cifra gresita in comparatie cu cnp-ul meu. Intrebarea mea este ,daca cnp-ul este gresit scris de catre politist ,PV-ul mai este valabil?! Pot face contestatie sa-mi recuperez banii, si daca da ,v-as ruga sa imi explicati si cum ! Va multumesc anticipat !
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Aprilie 2020
GeorgeManolache9, utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 13:53, 18 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contestație puteti face în termen de 15 zile de la terminarea stării de urgență instituite prin decret.Termenul normal este de 15 zile de la comunicare dar prin decretul mai sus precizat s-a instituit o excepție și anume suspendarea unor termene de decadere și prescripție.In contestație indicati ce motive considerati dvs ca pot duce la anularea pv sau înlocuirea acestuia cu o altă măsură.Indicat ar fi sa apelați la av macar pt a va redacta contestatia,Este bine ca ati platit în cazul în care câștigat suma plătite se restituie prin cerere la taxe și impozite locale. In cazul in care pierdeți rămâneți cu suma plătite jumătate.
Eu aș dori sa va întreb, ținând cont faptul ca domnul Agent a gresit o cifra din CNP-ul din Procesul Verbal, se poate considera PV-ul null, sau poate fi considerat un motiv intemeiat pentru contestație? Va mulțumesc frumos pentru ajutorul acordat!





CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Contestație puteti face în termen de 15 zile de la terminarea stării de urgență instituite prin decret.Termenul normal este de 15 zile de la comunicare dar prin decretul mai sus precizat s-a instituit o excepție și anume suspendarea unor termene de decadere și prescripție.In contestație indicati ce motive considerati dvs ca pot duce la anularea pv sau înlocuirea acestuia cu o altă măsură.Indicat ar fi sa apelați la av macar pt a va redacta contestatia,Este bine ca ati platit în cazul în care câștigat suma plătite se restituie prin cerere la taxe și impozite locale. In cazul in care pierdeți rămâneți cu suma plătite jumătate.

Multumesc frumos pt raspuns. Si daca se poate asi mai avea o singura intrebare: si anume daca imi puteti spune cat mar costa daca ma reprezinta un avocat. Va multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti sa faceti contestație indiferent daca aveti motive sau nu ,indiferent daca sunt sanse sau nu ,în general se face pt a s e amâna aplicarea sancțiuni dispuse,predarea permisului(în cazul contraventiilor rutiere) sau plata unor sume care nu pot fi achitate pe moment etc.Motivul indicat de dvs nu este printre cele care duc la nulitatea absolută a of dar este bine sa încercați.Oricum mai sunt n motive pe care un av le poate observa (în cazul în care exista) citind pv încheiat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda contraventionala Nelin Nelin Buna ziua.As dori sa imi dati o parere despre intentia mea de a contesta un PV de contraventie emis de Politie.In acest PV codul meu numeric personal este ... (vezi toată discuția)
Contestare proces verbal - etilotest ady88 ady88 buna tuturor! in luna aprilie, am fost oprit de un echipaj de politie (fara motiv). mi-au cerut documentele, nu le-am avut la mine, mi-au dat 6 pct amenda. ... (vezi toată discuția)
Cnp gresit proces verbal tynatwine tynatwine Buna seara, S-a intocmit proces verbal de contraventie pentru stationarea intr-o zona nesemnalizata corespunzator. 3 puncte penalizare, 360 lei amenda. ... (vezi toată discuția)