Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Informații loc de munca soție
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Informații loc de munca soție

Buna dimineața,
Va cer părerea in urmatoarea situație: Am primit la locul de munca un formular pentru "Declarație pe propria răspundere" referitoare la :
1. Existenta unei rude care activează în sistemul sanitar
2. Locul de muncă
3. Daca a fost internata in ultimul timp in spital
Justificarea a fost ca aceste declarații vor folosi la "contracararea din timp a amenințarilor din exterior".
Este legal? Moral nu este, cel puțin din punctul meu de vedere o formulare gen explicatiei primite mi se pare jignitoare si discriminatorie.
Mulțumesc
Dacă vreți răspuns, spuneți despre ce loc de muncă este vorba (domeniu, profesie). Pe forum, nu stă nimeni să ghicească.
Comercial, mediul privat.