avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere ap cu credit ipotecar in derulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere ap cu credit ipotecar in derulare

Situatie: cel care are o casa luată cu credit ipotecar decedeaza pe perioada derulării creditului. Cineva ii moștenește tot inclusiv casa cu datoria aferentă, creditul ipotecar. Moștenitorul doreste sa închirieze această casă ca sa poata plati in continuare creditul la banca.
Cum trebuie sa procedeze? Ce pași trebuie făcuți, astfel incat sa fie totul legal?
Cel mai recent răspuns: Robesspiere , utilizator 17:46, 21 Aprilie 2020
Intrucat cel mai probabil la momentul incheierii contractului de ipoteca, in cartea funciara a imobilului a fost notata o interdictie de inchiriere (pe langa altele), mostenitorul trebuie sa solicite bancii eliberarea unui acord pentru incheierea contractului de inchiriere.
Multumesc!

MihailZC a scris:

Intrucat cel mai probabil la momentul incheierii contractului de ipoteca, in cartea funciara a imobilului a fost notata o interdictie de inchiriere (pe langa altele), mostenitorul trebuie sa solicite bancii eliberarea unui acord pentru incheierea contractului de inchiriere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imposibilitate plata credit ipotecar in chf nicki nicki Am un credit ipotecar in chf care este in derulare. Tinand cont de faptul ca francul tot creste si este posibil ca peste cateva luni sa nu mai pot plati ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil ipotecat cu preluarea ipotecii!!! CRISTIAN CIRMACIU CRISTIAN CIRMACIU Buna seara. Va rog sa imi spuneti daca este posibil sa achizitionez un spatiu comercial de la o persoana juridica, spatiu ce este grevat de o ipoteca de rang ... (vezi toată discuția)
Prima casa Robert26ro Robert26ro \"notarea in cartea funciara a interdictiei de vanzare a acesteia pe o perioada de 5 ani si a interdictiei de grevare cu alte sarcini.\" Am cautat sa gasesc ... (vezi toată discuția)