Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere ap cu credit ipotecar in derulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere ap cu credit ipotecar in derulare

Situatie: cel care are o casa luată cu credit ipotecar decedeaza pe perioada derulării creditului. Cineva ii moștenește tot inclusiv casa cu datoria aferentă, creditul ipotecar. Moștenitorul doreste sa închirieze această casă ca sa poata plati in continuare creditul la banca.
Cum trebuie sa procedeze? Ce pași trebuie făcuți, astfel incat sa fie totul legal?
Intrucat cel mai probabil la momentul incheierii contractului de ipoteca, in cartea funciara a imobilului a fost notata o interdictie de inchiriere (pe langa altele), mostenitorul trebuie sa solicite bancii eliberarea unui acord pentru incheierea contractului de inchiriere.
Multumesc!

MihailZC a scris:

Intrucat cel mai probabil la momentul incheierii contractului de ipoteca, in cartea funciara a imobilului a fost notata o interdictie de inchiriere (pe langa altele), mostenitorul trebuie sa solicite bancii eliberarea unui acord pentru incheierea contractului de inchiriere.