avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Concediul medical primeaza daca sunt in somaj tehnic?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Concediul medical primeaza daca sunt in somaj tehnic?

Din data de 13 Aprilie firma noastra a trimis in somaj tehnic -cauza covid-19.
Din data de 21Aprilie,din cauza unor problemelor de sanatate sunt in concediul medical.
Firma nu vrea sa-mi recunoasca concediul medical din cauza somajului tehnic.
Va rog sa-mi spuneti daca este corect.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Ultima modificare: Marți, 21 Aprilie 2020
filipiuc, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:03, 21 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este corect ... dreptul la concediul medical primeaza in situatia in care salariatul are contractul individual de munca suspendat pentru somaj tehnic.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ultima modificare: Marți, 21 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa concediu fara plata? lucyfer lucyfer Buna ziua! Din cauza restrangerii activitatii(Covid 19),incepand cu 01.04.2020.,sunt trimis in concediu fara plata(\'\'la cererea mea\'\') pentru o luna! Va ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic si concedii (medicale,de odihna, fara plata) EmiliaIoana EmiliaIoana Buna ziua. Societatea noastra va intra in somaj tehnic pentru o perioada de 30 zile calendaristice (luna aprilie). 1. In aceasta situatie, ce se intampla cu ... (vezi toată discuția)
Concediu medical, două locuri de muncă Kinga71 Kinga71 Daca lucrez in două locuri pot să-mi iau doar de la unul concediu medical (vezi toată discuția)