avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pt copil minor in perioada de pandemie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pt copil minor in perioada de pandemie

Am o cunostinta care vrea sa intre in concediu pt supraveghere copil minor (sau cum s o numi el).Are copilul inscris la cresa.
Poate sa beneficieze de acest concediu?
Poate angajatorul sa i refuze acest concediu?( firma este de consultanta, dar nu poate lucra de acasa)
Care ar fi pasii de urmat?

Alte discuții în legătură

Art. 17 (2) ccmun smeagull smeagull Buna dimineata, Art. 17 alin. 2 din contractul colectiv unic national spune: (2) Femeile care au in ingrijire copii de pana la 6 ani pot lucra cu 1/2 ... (vezi toată discuția)
Concediu postnatal vio10bv@gmail.com vio10bv@gmail.com Legal concediul maternal este de 2 ani.Firma la care lucrez mi-a cerut sa revin la munca dupa 5 luni de la nasterea copilului, in caz contrar voi pierde ... (vezi toată discuția)
Angajatorul refuza legea 19/2020 gabrielle_24 gabrielle_24 Bună ziua, Ma aflu in urmatoarea situație: am inaintat ieri catre angajator cererea de acordare a zilelor libere pentru parinti, conform legii nr.19/2020 ... (vezi toată discuția)