Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna sau somaj tehnic?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna sau somaj tehnic?

Buna, lucrez intr-o fabrica din domeniul automotive. Cand s-a declarat pandemia, seful m-a obligat din 27 martie sa imi iaun concediu de odihna ramas din 2019 (mentionez ca am ramas cu zile nu din vina mea, ci pt ca au tot aparut urgente la lucru). Am fost de acord, mi s-a parut de bun simt. Mentionez ca cei mai multi colegi sunt in somaj tehnic, fabrica fiind inchisa la ora actuala. Pe 27 Aprilie mi se termina acele zile si seful mi-a scris ca sunt obligat sa mai imi iau in continuare zile de concediu din 2020 si ca nu o sa fiu trecut in somaj tehnic ca restul colegilor pana nu ajung la 15 zile de concediu pe 2020. Eu vreau in somaj tehnic, nu mi se pare corect sa fiu obligat sa imi consum concediul de odihna, Exista o baza legala care sa ma oblige? Nu pot sa intru in somaj tehnic ca restul colegilor? Nu este discriminare?
Art.144 C.mun.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz .