Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Legalitatea de a posta inregistrari cu caracter intim ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Legalitatea de a posta inregistrari cu caracter intim fara acordul persoanei

Buna ziua! Este legal sau nu urmatorul scenariu si daca nu care ar fi consecintele: un barbat si o femeie se inregistreaza in public avand relatii intime. El o filmeaza si urca filmarea pe internet pe siteuri pentru adulti. Ea poate stie ca e filmata sau poate nu stie. Cert e ca el urca filmarea fara acordul ei. Intrebarea e: are voie sa posteze fara motiv de santaj si fara a primi bani acea filmare? Nu are nevoie si de acordul ei?
Daca ar fi solicitat bani pt a nu posta pozele respective ar fi fost vorba despre infracțiunea de șantaj.Daca nu solicita bani,favoruri sexuale etc atunci poate sa fie vorba despre un proces civil în care persoana vătămate poate solicita daune morale pt atingerea adusă imaginii,demnității etc.